Golf Dinamarca



Nyheder fra bestyrelsen

 

Club de Golf Dinamarca

 

Bestyrelsesmøde den 13. Januar kl. 17:30 i Miraflores Golf Club

 

Referat Nr. 92

 

 

 

 

 

 

1.       Deltagere

 

          Flemming Ernst, Claus Rasmussen, Jens Rasmussen, Paul Sauerberg og Kim Müller.

 

2.       Referat Nr. 91 samt referat fra Generalforsamlingen blev underskrevet.

 

3.       Arbejdsfordeling

 

          Formand: Flemming Ernst

          Kasserer: Claus Rasmussen

          Sekretær: Kim Müller

          Foto- og EDB-ansvarlig: Paul Sauerberg

          EDB- og hjemmesideansvarlig: Jens Rasmussen

 

          De næste bestyrelsesmøder finder sted den 12. april, den 13. september, den 1. november og Generalforsamling den 15. november 2012.

 

          Ved matches er det matchlederen og formanden, der tager kontakt til bane/baneledelse.

 

          Matchkalender

 

          20. januar                      El Chaparral – Sponsor: Solkysten – Matchleder: Paul Sauerberg

 

          24. februar                    La Cala Resort (America) – Sponsor: Danske Bank – Matchleder: Poul Erik Bæk og Kim Müller

 

          17. marts                       El Paraiso – Sponsor: Unioptica – Matchleder: Kim Müller

 

          20. april                         San Roque (Old course) – Sponsor: Jyske Bank – Matchleder: Flemming Ernst

 

          18. maj                          Guadalmina (Syd) – Sponsor: Commerz Bank – Matchleder: Jens Rasmussen

 

          20. september               Torrequebrada – Sponsor: Handelsbanken – Matchleder: Claus Rasmussen

 

          19. – 21. oktober           Santana (Klubmesterskaber) – Sponsor: Nykredit – Matchleder: Bestyrelsen

 

          16. november               Los Naranjos – Sponsor: Nordea – Matchleder: Karsten Kold

 

          Flemming Ernst undersøger pris på evt. overnatning i forbindelse med matchen på San Roque.

 

          Flemming Ernst spørger Santana, om vi evt. kan spille den 19. og 20. oktober i stedet for den 19. og 21. oktober.

 

4.1     Ny sponsor på Årets Golfer er: Centro Omega. Her kan man få ordnet sine fødder for kun Euro 30. Sponsorat koster Euro 400.

 

4.2     P.t. har Kim Müller kontakten til Danske Bank.

 

4.3     Flemming Ernst tager kontakt til JYSK-sengetøj for et evt. sponsorat.

 

5.       Spillere reguleres i Hcp hver spilledag på både Mijas og Miraflores.

 

          Handicapkontrol tages op igen på næste møde. Claus Rasmussen tager kontaktkartotek med til næste møde.

 

6.       Der arrangeres et kontaktbesøg med medlemmerne på Paradoren. Der er måske flere ”gamle” medlemmer, som vil optages i CdGD igen. Claus Rasmussen tager sig af den første kontakt.

 

          Flemming Ernst taler med Solkysten om en større annonce (helst en helside), hvor vi søger efter flere medlemmer og fortæller lidt om fordelene ved at være medlem af CdGD.

 

7.       Claus Rasmussen taler med Roar om ændring af forsiden af Mijas Golf Club’s hjemmeside.

 

          Det er i dag CasaUna, der ejer vor hjemmeside (Domænet). Jens Rasmussen undersøger pris på en ny hjemmeside, der er vor egen og nemmere at arbejde med. Dette har en høj prioritet.

 

8.       Alle specialtilbud om golfpriser og fordele ved vore samarbejdsbaner sættes på hjemmesiden.

 

9.       Et er 4 ud af 7 matches, der tæller som Årets Golfer  for 1 herre og 1 dame. Præmieværdi ca. Euro 200. Det er her, vor nye sponsor Centro Omega kommer ind.

 

          Claus Rasmussen undersøger, om vi kan få en aftale som sidste år som gave til Årets Golfer.

 

10.     Mødet sluttede kl. 21:30.

 

          Referant:                       Kim von Müller

                                               Sekretær